Marmara Gazeteciler Federasyonu

MGF ve GK Genel Başkanı Kolaylı Ege’de

Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Ege Bölgesindeki gazetecilerle bir dizi toplantıda bir araya geliyor.

Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi de olan Kolaylı, ilk olarak 16 Eylül 2014 Salı günü Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri ile bir araya geldi.

Büyükşehir yasasındaki değişiklik ve yaşanan seçim süreçleri dolayısıyla bu yıl resmi ilanlarda ciddi düşüş yaşandığını belirten Kolaylı, ilanların azalmasının yerel gazeteleri olumsuz etkilediğini ifade etti.

Basın İlan Kurumu üzerinden verilecek resmi ilanların artırılması için Konfederasyon olarak başlattıkları çalışmalar çerçevesinde yerel gazete sahipleriyle bir araya geldiklerini dile getiren Nuri Kolaylı, yerinde tespit ettikleri sorunları dosya halinde hükümete ileteceklerini ifade etti.

Kolaylı, şunları söyledi:

“Yerinde tespit edeceğimiz sorunları hükümet ve muhalefet pademizli bik (2)rtilerine ileteceğiz. En büyük sorunlardan biri, mesleğimizde yaşanan erozyon. Bugün yoldan geçen herhangi bir kişiyi çevirip eline fotoğraf makinesi verdiğinizde, fotoğraf makinesi de vermenize gerek yok, cep telefonu ile çektiği fotoğraflarla bir iki not alıp size getirdiğinde gazeteci olabiliyor. Başka meslekte durum böyle değil. Hukuk fakültesini bitirenler stajını yapmadan avukatlık yapamıyor. Mali müşavirler eğitimlerini tamamlayıp staj yaptıktan sonra mali müşavir olabiliyor. Her mesleğin bir standardı var, maalesef gazeteciliğin standardı yok. Bu yüzden de meslek çok ciddi erozyona uğruyor, toplum içinde saygınlığını ve itibarını kaybediyor. Gazeteciliğin de belli bir standardının olması gerekiyor. Mesleğimize giren herkesin standart bir eğitimden geçmesi önem taşıyor. Bu oda olur, başka şey olur ama mutlaka bir eğitimden geçmesi gerekiyor ve bir disiplin altında olması gerekiyor.”

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan da yaptığı konuşmada kurumun çalışmaları ve yeni uygulamalarla ilgili bilgi verdi.

Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ve Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Abdioğlu da katıldı.

AYDIN TOPLANTISI

Aydın Ticaret Odası toplantı salonunda bazı yerel gazetelerin imtiyaz sahiplerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda da Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Nuri Kolaylı ile BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, sunum yaptı.

Kolaylı, yaptığı konuşmada Anadolu’daki yerel gazetelerin birçok sorunu olduğunu belirterek, bu sorunları basından sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a ilettiklerini ifade etti.

Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununda basın kuruluşlarını zora sokan hükümlerin değişmesi gerektiğini, meslekteki erozyonun çözülmesi için acil önlemler alınması gerektiğini kaydeden Kolaylı, hazırladıkları raporları ilgili makamlara sunacaklarını dile getirdi.