Marmara Gazeteciler Federasyonu

Tarihçe

Türkiye’nin dört bir yanındaki yüze yakın gazeteciler cemiyeti ile basın meslek örgütü, Türk basınında yeniden yapılanma sürecini başlattı.

Bu süreçte Marmara Bölgesi’ndeki basın meslek örgütleri bir araya gelerek Marmara Gazeteciler Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Tüzüğü 8 Temmuz 2013 tarihinde onaylanan Marmara Gazeteciler Federasyonu’nun Birinci Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Ekim 2013 tarihinde Bursa’da yapıldı.

Bursa Basın Kültür Sarayı’nda gerçekleşen genel kurula, federasyona üye 8 derneğin başkan ve delegeleri katıldı.

Genel Kurulun açılışında konuşan Marmara Gazeteciler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basını için yeni bir dönemin başladığı söyledi.

Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Çorlu ve Yalova gazeteciler cemiyetleri ile İnternet Gazeteciliği Derneği’nin katılımıyla kurulan Marmara Gazeteciler Federasyonun, örgütlenme çalışmalarını sürdürerek bölgedeki bütün basın meslek kuruluşlarına ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Kolaylı,  Türkiye Gazeteciler Platformu’na üye yaklaşık 65 gazeteciler cemiyeti tarafından Türk basınında yeniden yapılanmanın başlatıldığını ifade etti. Kolaylı şunları söyledi:

“Amacımız 7 bölgede gazeteciler federasyonları kurmak, ayrıca medya ihtisas derneklerimizi de sekizinci federasyon çatısı altında birleştirmektir. Daha sonra, Türkiye genelinde kurulacak 8 federasyonu,  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında bir araya getireceğiz. Bugün yaptığımız Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel kurulumuzun mesleki dayanışmada yeni bir dönemi başlatmasından büyük memnunluk duyuyorum” dedi.

Daha sonra seçimlere geçildi ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığına Nuri Kolaylı oybirliği ile seçildi.

 

mgf

MGF’nin 2019 yılında yapılan son genel kurul toplantısında yönetim şu isimlerden oluştu;

MGF YÖNETİM KURULU 

 1. Ramazan Demir – Genel Başkan
 2. Mehmet Ergün – Genel Başkan Vekili
 3. Ayhan Polat – Genel Sekreter
 4. Nedim Müjdat Çetin – Sayman
 5. Cengiz Uçar
 6. Derya Sarılarlı
 7. Hafize Akıncı
 8. Levent Silistre
 9. Sinan Tunç

MGF DENETİM KURULU

 1. Nuri Kolaylı – Başkan
 2. Ali Fikri Aşık
 3. Sadullah Özcan