Marmara Gazeteciler Federasyonu

Marmara Gazeteciler Federasyonu Edirne’de Toplandı

Marmara Gazeteciler Federasyonu Edirne’de Toplandı
Marmara Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı Edirne’de yapıldı.

Toplantıya konuk olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yönetim kurulunda yaptığı konuşmada, resmi ilan fiyat tarifesine yapılan artışla yerel basına önemli bir katkı sağlandığını belirtti.

Her önüne gelenin gazeteci kimliğiyle ortada dolaşmasından dolayı mesleğin zarar gördüğünü dile getiren Kolaylı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi gazetelerin bayi satışları iyice düştü. Medyada dijital dönüşüm bunda etkili oluyor. Gazeteler satışları artırmanın yöntemini araştırmalı. Gazeteler olmadan gazeteciler de olmaz. Gazetecilerin işsiz kalmaması, ekonomik yönden daha iyi koşullara kavuşması için gazeteler ve diğer basın kuruluşları yaşamalı.”

Edirne Gazeteciler Dernek Başkanı Derya Sarılarlı ise federasyon bünyesinde toplantı organizasyonlarının düzenlenmesinde sistemli ve düzenli bir çalışma için sekreterya oluşturulmasının gerektiğini belirtti.

Yerel basının dövizdeki dalgalanmalardan sonra sıkıntıya girdiğinini ifade eden Sarılarlı, “Zorunlu kadro sayısındaki bir azalmanın dışında yapılan resmi ilan tarifesindeki artış bile yeterli olmadı. Şimdi asgari ücretin artırılması gündemde. Yapılan tüm olumlu çalışmalara rağmen yerel gazeteler ekonomik dengeyi sağlamakta çok zorlanıyor” dedi.

Federasyonun yapısal faaliyetlerinin görüşüldüğü toplantıda, gelecek dönem genel başkanlık görevinin Çorlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Silistre’ye verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya, Bilecik Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ergün, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, Çorlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Silistire, İnternet Gazeteciler Derneği Başkanı Sinan Tunç, Sakarya Gazeteciler Birliği Derneği Başkanı Zeki Aydıntepe, Yalova Gazeteciler Derneği Başkanı Ayhan Polat, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sadullah Özcan ile Konfederasyon Yönetim Kurulundan bazı üyeler ve federasyon delegeleri katıldı.

Marmara Gazeteciler Federasyonu heyeti, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da ziyaret etti.

mgf edirne