Marmara Gazeteciler Federasyonu

MGF Genel Başkanı Kolaylı Trakya’da

Marmara Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Çorlu Gazeteciler Derneği’nin daveti ile Çorlu ve Tekirdağ’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Tekirdağ ve İlçelerindeki gazetecilerle bir araya gelen Başkan Kolaylı gazetecileri bilgilendirip soruları yanıtladılar.
Çorlu’nun yanı sıra Ergene, Çerkezköy, Şarköy ve Marmara Ereğlisi’nden gelen gazetecilerin katılımıyla Çorlu Gazeteciler Derneği’nde gerçekleştirilen toplantının ardından günün ikinci toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
Tekirdağ TSO Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ il merkezinde yer alan günlük gazetelerin sahipleri, Yazı İşleri Müdürleri ile temsilcilerinin yanı sıra Malkara, Çorlu, Çerkezköy ve Muratlı’da yayımlanan gazetelerin temsilcileri de katıldılar.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı`nın konfederasyonun çalışmaları hakkında bilgiler vermesi ve gazetecilerin sorularını yanıtlaması ile başlayan toplantıda daha sonra BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan BİK’in çalışmaları ile ilgili olarak bilgiler verdi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı toplantıda şunları söyledi:
“Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 8 meslek federasyonunun bir araya gelmesi ile oluştu. Türkiye`nin 7 bölgesinde kurulan gazeteci federasyonunun yanında bir de Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu var. Konfederasyonumuza 78 ilden meslek örgütümüz üye. Bu üyelerimizden bir tanesi de Çorlu Gazeteciler Derneği. Bu alanda Türkiye`nin en fazla meslek çalışanına sahip çatı kuruluşuyuz” dedi.
Kolaylı, Çorlu Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğinde Çorlu’da gerçekleştirdikleri toplantının ardından Tekirdağlı gazeteciler için de Tekirdağ’da bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Kolaylı`nın ardından söz alan BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, 2 dönemdir BİK Yönetim Kurulu`na yerel gazetelerini temsilen seçildiğini kurulun 36 üyeden oluştuğunu 6 kişilik Yönetim Kurulu olduğunu kaydetti.
BİK’in işleyişi ve çalışmaları ile ilgili olarak da bilgiler veren Arslan geride kalan görev süresi içerisinde gazetelerin menfaatine olacak şekilde hayata geçirdikleri çalışmalarla ilgili olarak bilgiler verdi. Mevcut durumu korumak istediklerini ve kazanımlardan bir adım dahi geriye gitmek istemediklerini belirten Arslan, gazetelerin onaylattıkları defterler, sütun santim hesaplamalarındaki düzenlemeler, vasıflı personel ile ilgili bilgiler ve sarı basın kartı konularında Tekirdağlı gazetecilere bilgiler verdi.
Arslan ve Kolaylı yaptıkları bilgilendirmelerin ardından gazete temsilcilerinin basın ilan kurumunun resmi ilan ve reklamları konusundaki sorularını da yanıtladılar.
Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, düzenlenen toplantıya katılım gösteren gazeteciler ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Şevket Erzen’e teşekkür etti.

 

tekirdag