Marmara Gazeteciler Federasyonu

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Kolaylı, Aydınlı gazetecileri bilgilendirdi

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Nuri Kolaylı ile BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Aydın’da gazetecilerle bir araya gelerek, gazetecileri BİK mevzuatları ve bugüne kadar yapılan düzenlemeler konusunda bilgilendirdi.

_DSC0447Aydın Ticaret Odası Konferans Salonunda yapılan toplantıya Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı ve Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Aydın, Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Nuri Kolaylı, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları ve Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir katıldı.

Aydın Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Aydın, Basın İlan Kurumu’nun 2 Mayıs’ta Aydın’da şube açmasından sonra işleyen geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılar olduğunu belirterek, “Toplantının amacı, gazeteciler olarak karşılaştığınız sorunlar, varsa taleplerinizi konuşmak” dedi. Tek tek konukları _DSC0444tanıtan Aydın, “Ege Gazeteciler Federasyonu Afyon’da kuruldu. Ege’de İzmir gibi bir merkez varken neden Afyon’da kurulduğunu sorabilirsiniz. İzmir’de bu işin öncülüğünü yapan insanlar, maalesef gazetecilerin sorunlarıyla değil, kendilerine makam mevki katmak için çalışan kişiler oldukları için, Afyon’da kurduk” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MESLEK ÇATI ÖRGÜTÜYÜZ”

Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında, Basın kanunuyla ilgili mevzuatlarda gazetecilerden gelen talepler üzerine iyileştirme çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Şırnak’a gittiğimizde, orada iki yıl önce yapılan mevzuat değişikliğinin eski haliyle uygulandığını gördük. Anadolu’nun çeşitli kesimlerinde, basın müdürlerinin dahi henüz konuya vakıf olmadığının farkındayız. Bu konuda çok yoğun çaba sarf ediyoruz ve bilgilendirme amacıyla il il dolaşıyoruz. Sorunlar çok fazla. Biz de bu sorunları Genel Kurul nezdinde İstanbul’a iletiyoruz ve çalışmalarımızı yapıyoruz. Konfederasyon olarak da 7 bölgede kurulan, Ankara merkezli Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu olmak üzere 8 federasyonla kurulduk. 80 meslek örgütü bizimle birlikte. Türkiye’nin en büyük meslek çatı örgütüyüz” dedi.

“BİK GELİRLERİ TEK GELİR DEĞİL EK GELİR OLMALI”

BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ise, Mehmet Aydın’ın “Basın İlan Kurumu gelirleri tek gelir değil ek gelir olmalı” yaklaşımını hatırlatarak başladığı konuşmasında “Bu toplantı bilgilendirme, bir anlamda da hesap verme toplantısıdır. Çünkü biz sizin temsilcileriniziz. Sizin talep ve beklentilerinizi öğrenmek için buradayız. Vasıflı eleman konusunda yaşanan sıkıntıları bir nebze olsun rahatlatmak için, iletişim eğitimi almış ve bu alanda çalışmak isteyen arkadaşların istihdamını kolaylaştırıcı adımlar attık. Bir taraftan işverenin gazete sahiplerinin işlerini kolaylaştırırken, bir taraftan mesleğe aday arkadaşlarımızın bu alana daha fazla yönelmelerini sağlamış olduk” açıklamalarında bulundu. Arslan, konuşmasının devamında BİK mevzuatlarıyla ilgili bilgiler de verdi.